Darowizna udziałów z podatkiem czy bez
Przekazanie za darmo przez osobę prawną na rzecz osoby fizycznej udziałów posiadanych w spółce, co do zasady, nie może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.
Umowa darowizny to umowa nazwana, która została uregulowana w art. 888-907 kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 888 § 1 k.c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę. Oznacza to, że darowizna musi wzbogacić obdarowanego, a darczyńca nie może wzamian uzyskać jakiegokolwiek ekwiwalentu ani w chwili dokonania darowizny, ani w przyszłości.
Skutki po stronie obdarowanego
Darowizna udziałów w spółce osobom fizycznym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, przepisów tej ustawy nie stosuje się bowiem do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn (PSD). W konsekwencji, umowa darowizny jest neutralna na gruncie podatku dochodowego.
Darowizna taka będzie natomiast podlegała pod przepisy ustawy PSD. Na podstawie bowiem art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o PSD, podatkowi od spadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta